The origin of OK


ریشه کلمه ok چیست


آیا تابه‌حال درباره کلمه ok تحقیق کرده‌اید و آیا میدانید عبارت ok از کجا وارد زبان انگلیسی شده است؟ و یا معنی ok چیست؟ 4 نظریه مختلف وجود داره:

روایت اول:
از جنگ‌های قدیمی شرع شد:
آیا می‌دانستید که: در زمان جنگ‌های باستانی هنگامی‌که سپاهیان بدون تلفات از جنگ برمی‌گشته‌اند پلاکاردی حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود:
"0 Killed".From here we get the expression "O.K." which means all is good.
تعداد تلفات( Killed.0) ریشه OK از این اصطلاح است

روایت دوم:
از یک شوخی شروع شد:
روزنامه‌های آمریکایی در اواخر دهه ۱۸۳۰ به شکل تمسخرآمیزی کاری را شروع کرده بودند و مخفف‌های مثلاً جالب را چاپ می‌کردند و یک مقاله‌نویس در روزنامه «بوستون مورنینگ پست» هم به‌عنوان یکی از این شوخی‌ها، مخففی ساخت به شکل«.o.k».
وی برای ساخت این مخفف، شکلی نادرست از کلمه«all correct» (تماماً صحیح) را به‌صورت «» در نظر گرفت و دو حرف اول آن را به‌صورت«.o.k» مخفف کرد.
زمانی از این شوخی نگذشته بود که دشمنان اندرو جکسون، هفتمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده شایعه‌ای به راه انداختند که این رئیس‌جمهور، سواد درست خواندن و نوشتن ندارد و به‌عنوان شاهد این مدعا گفتند که وی اگر سواد داشت اجازه نمی‌داد کلمات غلطی مانند «اوکی» در رسانه‌های کشور چاپ شود.
همین، آغاز شهرت و رواج اوکی بود. چیزی نگذشت که متصدی‌های تلگراف قرار گذاشتند تا برای اعلام وضعیت رفع خطر یا همان وضعیت عادی، از O.K. استفاده کنند و پس‌ازآن دیگرکسی نتوانست جلوی رواج روزافزون آن را بگیرد.

روایت سوم:
از یک انباردار بی‌سواد بریتانیایی:
کلمه‌ی OK ریشه‌ی بریتانیایی داره، از اونجایی که دلیل علمی (ادبیاتی) برای پاسخ به این سؤال که OK مخفف چیست؟ وجود نداره به تاریخ رجوع می شه؛ گفته می شه در اوایل دهه‌ی ویکتوریا دریکی از بزرگ‌ترین انبارهای کالای بندر شهر (لندن) کارگران زیادی کار میکردن، اکثر اونها بی‌سواد و یا کم‌سواد بودن، رئیس انبار کالا یکی از کارگران رو به کار میگیره و توضیح میده که یکی‌یکی کالاهای بسته‌بندی‌شده رو چک کنه، درصورتی‌که همه‌چیز درست بود روی اون مشخص کنه و کنار بگذاره... کارگر کم‌سواد (بی‌سواد!) هم پس از چک کردن بسته‌ها می‌خواسته روش بنویسه "همه‌چیز درسته!" که به انگلیسی می شه All Correct، از اونجایی که میدونید اگرچه حرف اول این دو با A و C شروع می شه اما O و K تلفظ می شه و کارگر مذکور کم‌سواد بوده، تلفظ دو حرف اول رو به‌طور اختصار روی بسته‌ها مینویسه: O.K بعدازاینکه رئیس انبار برای بازبینی کارها میرسه، با تعجب هدف از عبارت OK نوشته‌شده روی جعبه‌ها رو میپرسه و بعد از توضیح کارگر همگی خوششون میاد و از اون پس ابتدا در اون انبار، بعد تمام انبارها و بعدها کل انگلستان و کشورهای انگلیسی‌زبان این عبارت کم‌کم گسترده می شه... تا به امروز که این عبارت به‌صورت کلمه‌ای واحد در اومده و استفاده می شه. (Okey)

روایت چهارم:
برگرفته از یک هفته‌نامه آمریکایی که به ریشه‌یابی این کلمه پرداخته: مشابه مورد دومی هست
واژه «اوکی» امروزه یکی از پرکاربردترین واژه‌ها در بسیاری از زبان‌ها است و ازنظر گسترش در سطح جهانی، جزو بین‌المللی‌ترین واژه‌ها به شمار می‌آید. هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک در مقاله‌ای تازه به بررسی پیشینه و کاربرد این واژه پرداخته که در بخش‌هایی از آن چنین می‌خوانیم:
واژه اوکی از کجا آمده؟ آیا روزی به‌طور اتفاقی این واژه به ذهن یک نفر خطور کرد و بعد هم همه شروع به استفاده از آن کردند و بعد هم جهانگیر شد؟ کتابی نوشته «اَلِن مِت‌کالف» که به‌تازگی در این مورد درآمده می‌تواند راهگشای پاسخ به این پرسش‌ها است. مت‌کالف در این کتاب که «اوکی: قصه عجیب برترین واژه آمریکا» نام دارد مدعی می‌شود که «اوکی» برترین ابداع آمریکایی است. این مدعا البته سؤال‌برانگیز است. «اوکی» چطور می‌تواند یک ابداع باشد؟ و آیا این واژه کوچک می‌تواند از موزیک جاز، بیس‌بال و تلفن و کارتون سیمپسونز هم برتر باشد؟ باید با تعجب بگوییم که پاسخ به پرسش اول، بله، است. مت‌کالف در جستجوهای خود برای یافتن نخستین استفاده از کلمه اوکی به گوشه‌ای گمنام از یک روزنامه چاپ بوستون در تاریخ ۲۳ مارس ۱۸۳۹ رسیده است. بنا بر تحقیقات این نویسنده، داستان واقعی «اوکی» ازاین‌قرار است: محبوب‌ترین واژه دنیا، زندگی خود را به‌عنوان یک شوخی آغاز کرد. روزنامه‌های آمریکایی در اواخر دهه ۱۸۳۰ به طرزی «لوس» شروع کرده بودند به ابداع مخفف‌های مثلاً جالب و یک مقاله‌نویس در روزنامه «بوستون مورنینگ پست» هم به‌عنوان یکی از این شوخی‌ها، مخففی ساخت به شکل “.o.k”. وی برای ساخت این مخفف، شکلی نادرست از کلمه “all correct” (تماماً صحیح) را به‌صورت “oll korrect” در نظر گرفت و دو حرف اول آن را به‌صورت “.o.k” مخفف کرد. زمانی از این شوخی نگذشته بود که دشمنان اندرو جکسون، هفتمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده شایعه‌ای به راه انداختند که این رئیس‌جمهور، سواد درست خواندن و نوشتن ندارد و به‌عنوان شاهد این مدعا گفتند که وی اگر سواد داشت اجازه نمی‌داد کلمات غلطی مانند «اوکی» در رسانه‌های کشور چاپ شود. همین، آغاز شهرت و رواج اوکی بود. چیزی نگذشت که متصدی‌های تلگراف قرار گذاشتند تا برای اعلام وضعیت رفع خطر یا همان وضعیت عادی، از O.K. استفاده کنند و پس‌ازآن دیگرکسی نتوانست جلوی رواج روزافزون آن را بگیرد و به قول مت‌کالف نخستین واژه‌ای که بر روی کره ماه از زبان انسان درآمد هم عملاً باید همین «اوکی» بوده باشد. مایه دلگرمی اما جذابیت بزرگ این کلمه کوچک در چه نهفته است؟ «الن مت‌کالف» در کتاب خود سعی می‌کند چند توضیح در این زمینه ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.